KönyvtárMozi szakmai nap Egerben

 
2024. szeptember 23-án az egri Bródy Sándor Könyvtár látta vendégül a KönyvtárMozi szakmai nap résztvevőit, az ország minden tájától.

A KönyvtárMozi szolgáltatás célja egyrészt, hogy a könyvtári hálózat az együttműködő partnerek támogatásával biztosítsa a kulturális alapellátás részeként a legkisebb településeken is a mozgóképkultúra nemzeti kincseihez való hozzáférést, másrészt, hogy ezen alkalmak során segítsen a kultúra megtartó ereje által helyi közösségeket építeni.

Az idei KönyvtárMozi szakmai napon szó volt a terület új kihívásairól, a hagyományos megoldások és az új módszerek adta lehetőségekről. Tőzsér Istvánné, a Bródy Sándor Könyvtár igazgatójaként és az Informatikai és Könyvtári Szövetség elnökeként köszöntötte a résztvevőket, majd dr. Kusper Judit, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Nyelv- és Irodalomtudományi Intézetének igazgatója kísért el minket a filmek és az irodalom határmezsgyéjére. Előadásában képet kaptunk a változó olvasási és médiafogyasztási szokásokról, a filmnyelv és az irodalmi nyelv kapcsolatáról, a filmes adaptációk fajtáiról, a személyiség fejlődése szempontjából rendkívül fontos archetipikus minták megjelenési formáiról, és azt is megtudtuk, miért fontos, hogy a klasszikus és kortárs filmeket be tudjuk építeni a kulturális repertoárunkba.

A KönyvtárMozi kínálatából szemezgetve Márkus István, a pécsi Csorba Győző Könyvtár munkatársa ajánlott a figyelmünkbe kihagyhatatlan filmes adaptációkat. Előadása vezérfonalként szolgálhat a kistelepülési könyvtárosok számára, a megfelelő film – és a hozzá kapcsolódó irodalmi művek – kiválasztásakor. Korosztályonként, széles merítéssel kaptunk ajánlókat a magyar filmtermés klasszikusaiból.

Koleszár Márta, a kecskeméti Katona József Könyvtár munkatársa a Cigánymesék foglalkoztató füzetek legújabb, immár nyolcadik részét mutatta be. Ezek a füzetek a KönyvárMozi kínálatában szereplő Cigánymesék feldolgozásához nyújtanak módszertani segítséget. Játékos feladványok, fejtörők segítségével közvetítenek ismereteket a roma kultúráról, bővítik a szókincset, fejlesztik a szövegértést, a helyes nyelvhasználatot.

Délután két workshop közül választhattak a résztvevők, melyeket a Bródy Sándor Könyvtár könyvtárosai vezettek. Szécsényi Orsolyával Petőfi Sándor János vitézének a feldolgozásához készített saját fejlesztésű társasjátékát próbálhattuk ki, melyhez a Jankovics Marcell nevével fémjelzett klasszikus rajzfilm adta az alapot, Pauer Erika pedig a Silent Book világába kalauzolta el az érdeklődő kollégákat: megtudhattuk hogyan kapcsolhatók össze a filmek és szöveg nélküli képkönyvek egy KönyvtárMozi foglalkozáson.

A szakmai program zárásaként Ráduly György, a Nemzeti Filmarchívum igazgatója foglalta össze nagy vonalakban mindazt, amit az idén 110 éves magyar animáció történetéről tudnunk illik, és mutatta be a https://nfi.hu/magyar-animacio weboldalt, ahol az érdeklődők tovább csemegézhetnek a hazai animációs kisfilmek, reklámok gyöngyszemeiből, és juthatnak további érdekes háttérinformációkhoz.

A konferencia zárásaként – hogy ne kerüljünk túl messze a filmek világától –, a Derce zenekar Pedro Almodóvar munkásságát idézte meg mély átérzéssel közvetített spanyol szerelmes dalaival.

Köszönjük minden előadónak és résztvevő kollégának a remek hangulatú, izgalmas és tartalmas napot!

Fotógaléria:
A szakmai nap előadásai: